انگیزشی برنامه ریزی کنکور

چگونگی برنامه ریزی برای کنکور

شاید برای خیلی از شماها سوال باشد که برای کنکور باید چه طوری برنامه ریزی کرد؟

برنامه ریزی کنکور ۹۹

درس خوندن بدون برنامه ریزی و نقشه راه به هیچ عنوان نتیجه بخش نیست مثل این هست که چشم بسته راه بریم! بنابراین برای گرفتن یک نتیجه فوق العاده و رسیدن به اهدافمون باید یک برنامه ریزی قابل اعتماد داشته باشیم تا از تایمی که میزاریم بیشترین بهره رو ببریم.
برنامه ریزی کنکور اگر اصولی باشه، مسیر رسیدن به رشته و رتبه دلخواهت رو هموار تر میکنه و به ثانیه به ثانیه زندگیت نظم میده

مهمترین عواملی که باعث اجرا نشدن برنامه درسی دانش‌آموزان می‌شود، این است که آنان برنامه‌های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می‌کنند یا بهتر بگویم واحد زمانی برنامه ریزی را ساعت به ساعت یا روز به روز در نظر می‌گیرند. این گونه برنامه‌ها اشتباهاتی دارند چرا که در زندگی روزانه ما استثناهای زیادی وجود دارد وآنها باعث می‌شوند که ما نتوانیم هرروز دریک ساعت مشخصی همان کار را انجام دهیم.

 

زمانیکه برنامه ما در یک روز به دلیل حوادث و یا کارهای پیش بینی نشده، اجرا نشود برای همیشه روی کاغذ باقی می‌ماند.

 

به نظر اینجانب بهترین برنامه، یک برنامه هفتگی است، برنامه یک هفته‌ای مناسب ترین و بهترین برنامه است در این برنامه می‌توانیم ضعف‌ها و قوتهای روزهای بعد را جبران کنیم.

 

از محاسنات برنامه هفتگی این است، هنگامی که ساعات مطالعه دروسی مختلف را درطول هفته جمع آوری می‌کنید. تازه متوجه می‌شوید که آیا درسی را بیش از اندازه لازم مطالعه کرده‌اید یا نه؟ در مقابل زمانیکه کار خود را روزانه بررسی می‌کنید متوجه یک جانبه گری‌ها و اشکالات کلی کارتان نمی‌شوید. اما وقتی عملکرد خود را در طول هفته بررسی می‌کنید تا حدود زیادی تعادل و عدم تعادل کارها یتان مشخص می‌شود.

 

شما در برنامه ریزی می‌توانید هر درسی را به طور متعادل و به اندازه اهمیت همان درسی مطالعه نمایید و با توجه به نقاط قوت و ضعفتان در آن درس و اهمیتی که در کنکور دارد ساعت مطالعه آن درس را تنظیم کنید.

 

روزگار دریایی است که کشتی زندگی مابرروی آن به طرف ساحل مقصود می‌رود. این دریا همیشه جزومد است اگر امروز آرام باشد فردا طوفانی است. وقتی آرام است از فرصت استفاده کنیم واز آن به بهترین شکل بهره ببریم.

ویژگی های یک برنامه ریزی خوب چیست؟

اختصاصی بودن برای هر فرد

انعطاف پذیری

در نظر قرار دادن اهداف

سادگی و انجام پذیری

مکتوب بودن

حالا بیاید هریک از اینهارا توضیح دهیم:

اختصاصی بودن :

شما توی این دنیا منحصر به فرد هستین و کسی دیگه ای نیست که عینا اهداف و خصوصیات شما رو داشته باشه، بنابراین یک برنامه ریزی صحیح باید بر اساس خصوصیات جسمی و روحی شما تنظیم بشه، خیلی ها ممکن است یک برنامه کلی برای تمامی دانش آموزان داشته باشند اما توجه کنید ما در تلاش هستیم تا برنامه اختصاصی خودتان را به شما بدهیم، برای هر فرد باید این برنامه ویژه و اختصاصی باشد.

 

انعطاف پذیری:

برای هر فردی ممکنه در طول روز یکسری اتفاقات غیر منتظره (مثل اومدن مهمون) بیفته که اجازه نده طبق برنامه ریزی پیش بره اما نباید این اتفاقات باعث تغییرات عمده در برنامه ریزی شما بشه. حتما توی برنامتون ساعات و روزهایی رو برای جبران ساعت هایی که در اثر موارد غیر قابل پیش بینی از دست رفته قرار بدید. حتما لازم نیست تایم خالی برای دروس قرار بدید بلکه میتونید تایمی برای مرور قرار بدید تا در صورت نرسیدن به برنامه اصلی در تایم مرور جبران کنید البته هرگز از مرور مطالب غافل نشوید.

 

در نظر قرار دادن اهداف

دوستان عزیز باید در سال کنکور برای خود هدفگذاری بلندمدت و کوتاه مدت قرار دهید به طور مثال هدف کوتاه مدت شما میتواند این باید که از درصد 40در زیست شناسی به 50درصد در آزمون بعدی برسید و یا اینکه سعی کنید تراز و رتبه بهتری کسب کنید اما هدف بلند مدت میتواند این باید که در چه رشته و یا دانشگاهی میخواهید پذیرش شوید، پیشنهاد میکنیم به جای هدفگذاری روی رشته و یا دانشگاه سعی کنید روی رتبه هدفگذاری کنید و همیشه خودتان را دسته کم نگیرید مثلا نباید بگویید من توانایی بدست آوردن رتبه دورقمی را ندارم بلکه باید برای اثبات توانایی های خودتان بجنگید، پس بهترین رتبه را در نظر بگیرید تا هنگام انتخاب رشته بتوانید هررشته ای که تمایل داشتید را انتخاب کنید. شما ممکن است هنگام انتخاب رشته با تحقیق بیشتر نظرتان درباره رشته ای که فکر میکردید انتخاب خواهید کرد فرق کند پس لازم است روی رشته هدفگذاری نکنید.

سادگی و انجام پذیری

برنامه نباید بسیار فراتر از حد توانایی شما باشد مثلا اگر شما فردی هستید که تا به حال روزی بیشتر از 5ساعت مطالعه نداشته اید نباید یک برنامه روزانه 10ساعته بچینید! سعی کنید تایم مطالعاتی خودرا به تدریج افزایش دهید و بین دروس سنگین حتما درس های عمومی و یا دروسی که جزو نقاط قوت شما محسوب میشوند قرار دهید.

مکتوب بودن

گاهی از بعضی میپرسیم برنامه شما چگونه است؟ میگویند من در ذهنم برنامه دارم، توجه کنید شاید یک سال دومی بتواند در ذهن خود برنامه بریزد اما برای شما بویژه سال اولی ها لازم است برنامه را بنویسید، توجه کنید هنگامیکه برنامه را مکتوب میکنید نسبت به آن احساس مسیولیت بیشتری خواهید داشت.

نویسنده مقاله : خانم دکتر مریم ذاکریان  –  دانشجوی پزشکی

 

دوستان خوبم برای دسترسی به مطالب بیشتر و بهره مندی از  مشاوره کاملا رایگان توسط دانشجویان پزشکی از سراسر کشور میتوانید از طریق تماس یا تلگرام با شماره  09332378701 

و کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما تماس بگیرید

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *